Pedagogický diář 2024/25 se již vyrábí! Vyjde v prvním květnovém týdnu. Stále ještě můžeš získat předprodejní výhody. Letos nově i ve slovenštině.

Cyklické plánování v Pedagogickém diáři

Učitelské samolepky Ti usnadní plánování, a ještě mnohem víc…. 

S našimi samolepkami totiž ženy mohou plánovat i s ohledem na svůj cyklus

Ačkoliv následující část může působit, že je jen pro ženy, i pánové mohou ocenit poodhalení clony ženských nálad – a kdo ví, třeba díky tomuto nadhledu bude od teď nálada v kabinetu po celý měsíc daleko víc tvůrčí a vyrovnaná. 

Míváme tendenci se dívat na ženský cyklus negativně. Když si ale žena dopřeje na své měsíční proměny se naladit, tak je to poklad, který může využít pro svou práci – například ve dnech před menstruací ženám mohou přijít ty nejlepší nápady, probouzí se v nich divoška a s ní i tvořivost a estetické cítění. Během menstruace pak ženy mají intuici ostrou jako břitva a jsou schopné dozrát k důležitým rozhodnutím i snadněji přestat s tím, co je zatěžuje a už jim neslouží. Naopak, potřebují-li něco opečovat nebo vyřešit konflikt v klidu, doba uprostřed měsíce je ideální. Pokud Tě to zajímá víc, dobře o tom píše Miranda Gray ve své knize Cyklická žena.

Cyklické plánování ženám umožňuje i vyrovnat negativa toho, že jejich tělo tak krásně pracuje s „hormony života“. Pro řadu žen (a někdy i jejich okolí) je část cyklu opravdu náročná. Dostavuje se napětí, únava, někdy i pochybnosti nebo fyzická bolest. 

A jasně, ve školství si nejde vzít dva dny volno a rozdýchat to, ale jde naplánovat činnosti líp. Ne vždy to jde, ale když je školní rok o jeden nebo dva školní výlety s křečemi chudší, rozhodně to neuškodí, ba naopak, že? Tlačit plán tak, že exkurze vychází zrovna na první dny cyklu, je recept na potíže. Přitom stačí posunout pár dní poté, kdy ženy mají zas nekonečně energie a jsou akční.
 

Cyklické plánování je tedy způsob, kdy žena využívá své přirozeně silné stránky v době, kdy jsou jí dostupné. Pánové tak jistě prominou, že část učitelských samolepek je vyhrazena ženám – obrázky a popisky jim pomohou nezapomenout. Ale pokud je atmosféra v kabinetu otevřená, mohou i mužskému osazenstvu skvěle připomínat, že zrovna probíhají dny, kdy udělat si srandu z nepovedeného účesu jindy tak milé kolegyně může mít své následky : ))

Ženský cyklus má 4 fáze. Každá z nich Ti přináší
jiné příležitosti pro osobní růst a život:

1. fáze: Morena I vědma I zima
nebo také menstruační fáze
je období odpočinku, nabírání síly do dalšího měsíce, ale i moudrosti a vhledů.

2. fáze: Vesna I panna I jaro
nebo také dynamická fáze
dává ženám jasné a racionální myšlení a fyzickou sílu.

3. fáze: Živa I matka-milenka I léto
nebo také ovulační fáze
přináší schopnost empatie, naslouchání i efektivní komunikace.

4. fáze: Choros I čarodějka I podzim
nebo také premenstruační fáze
je období zvýšené intuice, tvořivosti a kreativity
.

 

Seznam se s cyklickým plánováním více; začni pozorovat, jak to máš Ty (nebo i Tvé kolegyně). Získáš náskok a v novém školním roce můžeš do plánů příprav skvěle zohlednit i cyklus :-)

 
Už v cyklickém plánování jedeš? Dej nám prosím vědět, jak to jde a jak Ti k tomu pomáhají naše samolepky!