K Pedagogickému diáři 2024/25 či jeho náplním (v české i slovenské verzi) získáváš automaticky roční členství v klubu inovativního učitele (+36hodin/rok kontinuálního rozvoje pedagogických kompetencí)

Jak začít tvořit?

Jak začít kreslit?
Vyzpovídali jsme autorky antistresových omalovánek loňských ročníků. A přinášíme 12 kreativních doporučení do začátků tvoření
i pohled na  to, co jim do života přináší kombinace "výtvarky" a učení. 

12 tipů od tvořivých učitelek, autorek antistresových omalovánek

  Nebát se, dnes jsou obrovské možnosti, o kterých se nám před padesáti lety ani nezdálo. Spousta literatury, kurzů, kroužků, vzdělávacích programů. Sama mám zkušenost s úplnými začátečníky z řad dospělých, kteří byli přesvědčeni, že něco nedokážou. A když se jim ukáže cestička, jak je to nadchne a dějí se změny.
Miroslava Chmelařová, autorka antistresové omalovánky v Pedagogickém diáři na školní rok 2022/23

 

   Kreslení je opravdu „řemeslo“ když umíš psát, dokážeš ho. Jsou to jen uvolňovací cviky, trocha geometrie, zlomky a poměry, terapie i meditace, rozvoj kognitivních a emočních schopností, prostě nic těžkého, jen se nebát a začít a mít někoho, kdo vás nasměruje.
Martina Polachova, autorka antistresové omalovánky v Pedagogickém diáři na školní rok 2022/23

 

Podporujte své kolegyně a kolegy! Udělejte si čas na tvoření. 
V rámci celoživotního vzdělání jsem byla na pár kurzech, jak učit výtvarku. Sdílení s kolegyněmi, inspirativní učitele, a hlavně učení zážitkem. Všechny techniky jsme si s holkami mohly vyzkoušet a založily jsme si výtvarné portfolio. 
Becky (Petra) Červienková, autorka antistresové omalovánky v Pedagogickém diáři na školní rok 2023/24

 

 Když nemáte chuť nebo prostor pro samotné tvoření, vždy se o to můžete aspoň zajímat, sbírat inspiraci, vybírat materiál a ono to přijde. Dnes je opravdu spousta možností. Mě například uchvátil zentangle nebo kaligrafie, malování na kamínky a další věci, na které nemusí být člověk zrovna extra šikovný.
Tereza Klčová, autorka antistresové omalovánky v Pedagogickém diáři na školní rok 2023/24

 Môj tip by spočíval v tom, zahrať sa na dieťa, resp. prebudiť to dieťa v sebe a začať sa hrať. Najľahšie sa to darí v spoločnosti najmenších detí, kľudne si kreslite s nimi. Hrajte sa, čmárajte, bavte sa a majte z toho radosť! To je to, čo učím aj deti – neučím ich kresliť pekne, učím ich kresliť s radosťou. Keď vám bude kreslenie prinášať radosť, budete chcieť kresliť častejšie. Čím častejšie budete kresliť, tým vám to pôjde viac od ruky. Čím budete zručnejší, tým sa vám budú vaše obrázky viac páčiť a kreslenie bude prinášať ešte väčšiu radosť. Stačí len naskočiť do tohto pozitívne začarovaného kruhu;)
Marianna Rojíková, autorka antistresové omalovánky v Pedagogickém diáři na školní rok 2023/24

 

 Pokud máte chuť kreslit, tak kreslete. Kreslete, protože vás to baví, ne pro to, aby se to líbilo někomu jinému. Jestliže se to líbí vám, určitě se někdo další taky najde, ale vůbec to není důležité. Nesnažte se za každou cenu kreslit jako někdo jiný. Vy jste vy, kreslete jako vy.
Marcela Miková, autorka antistresové omalovánky v Pedagogickém diáři na školní rok 2023/24

Čárej na kousky papírků, které se kolem vás neustále povalují. Radka Hanusová, autorka antistresové omalovánky v Pedagogickém diáři na školní rok 2023/24

 

Nikdy není pozdě začít tvořit! 
Druhé místo, které mě kreativně nakoplo je moje současné pracoviště. Tady jsem znovu oprášila barvy a opět začala tvořit! :) 
Becky (Petra) Červienková, autorka antistresové omalovánky v Pedagogickém diáři na školní rok 2023/24

Vřele doporučují výtvarné kurzy. Jsou dobrým zdrojem inspirace a sdílení dobrých praxí. Využívejte zdroje kolem sebe a aktivně hledejte spřízněné tvůrčí duše. :)
Becky (Petra) Červienková, autorka antistresové omalovánky v Pedagogickém diáři na školní rok 2023/24

 

 

 Oceňujte a chvalte! Nejen ostatní, ale hlavně sebe!  
Díky všem kolegům a kolegyním, kteří mě podporovali! Podpora okolí a povzbuzující slova jsou to, co potřebuje slyšet každý ve svém životě. Pocit uznání a toho, že se daný projekt povedl. 
Becky (Petra) Červienková, autorka antistresové omalovánky v Pedagogickém diáři na školní rok 2023/24

Každý může být umělcem. Pokud umíte držet tužku v ruce umíte kreslit. Kreslete cokoli, každý den aspoň chvíli. Trénink dělá mistra a ani Řím nepostavili za den. Mgr. Marie Snopková, autorka antistresové omalovánky v Pedagogickém diáři na školní rok 2022/23

 Mně osobně velmi pomohla naše hlavní učitelka výtvarky Dája, která je doslova chodící ART. Dája zorganizovala tvůrčí babské setkání, kde jsme se část teamu sešly a prostě si jen tak pro sebe a pro radost tvořily. Tady bych možná vyzdvihla nejen tu radost, ale hlavně dovolit si najít si čas pro sebe. Někdy vnímám to, že jak jsme jako učitelé zahlcení a je těžké najít čas pro sebe. Zkuste to a nebojte se! Stojí to za to. 
Becky (Petra) Červienková, autorka antistresové omalovánky v Pedagogickém diáři na školní rok 2023/24

 

Co Vám kombinace výtvarné tvorby a učitelství přinesla do života?

Asi velkou pokoru a úctu k individualitě.
Mgr. Marie Snopková, autorka antistresové omalovánky v Pedagogickém diáři na školní rok 2022/23

V mém případě je tato kombinace úzce propojena. A je pro mě každodenní záležitostí. Protože vyučuji na výtvarném oboru. U mé profese se mi líbí, že výsledná práce je vidět, něco tady vzniká a práce se dají vystavit. Je to zajímavý proces, na kterém se podílejí společně žáci i učitel. Bohužel učitelská profese i trochu deformuje. Neustále jsme ve střehu i mimo školu, máme potřebu vychovávat, vysvětlujeme i tam, kde to není potřeba, někdy rádi organizujeme i tam, kde se to nehodí... Moje vlastí tvorba je pro mě relaxací.
Miroslava Chmelařová, autorka antistresové omalovánky v Pedagogickém diáři na školní rok 2022/23

Čím jsem starší, tím více si uvědomuji, že to, co učíme, je pouze prostředek k tomu, jak děti a studenty naučit úplně jiné věci. Snažím se jim to při matematice zdůrazňovat. Nejde o to, že budete za pět let umět vypočítat kvadratickou rovnici. Jde o to, že se budete umět zamyslet, zastavit, opravit, budete trpěliví, pečliví…. Svůj styl učení jsem si pro sebe nazvala „vlídná náročnost“. Nechci, aby se studenti v hodinách báli udělat chybu, aby se báli zeptat, když něčemu nerozumí, ale také nechci, aby mávli rukou nad tím, když jim něco nejde, aby byli duchem nepřítomni a hodiny jen tak proseděli. Marcela Miková, autorka antistresové omalovánky v Pedagogickém diáři na školní rok 2023/24
Marcelu můžeš sledovat na jejím IG: marcelyprizen

Kreslenie mi pomáha priblížiť sa deťom. Tým, že im často kreslím obrázky „na mieru“, dokážem napĺňať mnohé úlohy a vzdelávacie ciele veľmi efektívne. Dokonca sa mi podarilo dať dokopy ucelený pracovný zošit na rozvoj grafomotoriky predškolákov, ktorý schválilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR ako odporúčanú edukačnú publikáciu.
Marianna Rojíková, autorka antistresové omalovánky v Pedagogickém diáři na školní rok 2023/24
Marianu můžeš sledovat na jejím IG: lenivaucitelka

Myslím si, že každý člověk má dáno do vínku něco svého. U mě to byl vztah ke všemu kreslenému a psanému. V profesi jsem se rozhodla dát přednost tomu psanému, a to kreslené si nechat jako milého koníčka, zkrátka "nezošklivit si to" tím, že se z toho stane povinnost. Při práci mi návrat k mému "kreslícímu" já přináší znovu to uvědomění, že jsem to pořád já, ne ta paní profesorka s tou nepříjemnou písemkou, ale ta malá školačka, která má ráda svoje fixy, ve kterých je i tmavě růžová a tyrkysová.
Tereza Klčová, autorka antistresové omalovánky v Pedagogickém diáři na školní rok 2023/24

Stala se ze mě organizační a plánovací královna. U nás na škole nemáme učebnu, která by sloužila pouze na hodiny výtvarky. Pořád se proto učím pracovat s časem, s přípravou, pomůckami, úklidem a ideálně i reflexí – že jo ;)
Svatou trpělivost. A to nejen s dětmi, ale i sama se sebou.
Nezapomínat, že každý vidíme svět jinak.
Nezapomínat, že každý má svojí vlastní uměleckou duši a cestu.
Neustále si připomínat smysl a cíl.
Spoooustu veselých situací :)
Obdiv nad nekonečnou dětskou fantazií a kreativitou.
Becky (Petra) Červienková, autorka antistresové omalovánky v Pedagogickém diáři na školní rok 2023/24
Becky můžeš sledovat na IG: @druziny_jinak


Co Vás na Vaší profesi těší?

Mám ráda možnosti propojování ostatních předmětů s výtvarnou výchovou. Můžu tak otevřít jakékoliv téma a dát dětem příležitost se na něho podívat zase z jiné perspektivy. Myslím, že výtvarná výchova dává dětem prostor se uvolnit a otevřít se.
Mgr. Marie Snopková, autorka antistresové omalovánky v Pedagogickém diáři na školní rok 2022/23

Těší mě, vidět pokroky dětí a jejich radost z tvorby. Na své práci mám ráda, že mám možnost vytvářet při učení takové podmínky, aby každé dítě mělo možnost zažít úspěch a posouvat se ve svém učení dál. (Mgr. Marie Snopková, autorka antistresové omalovánky v Pedagogickém diáři na školní rok 2022/23)
Těší mě, že učím na škole, která má smysl a sdílí stejné hodnoty jako já. :)
Těší mě, že mohu zažívat společně s dětmi “AHA” a “JÉJ” momenty. Momenty, kdy to vše najednou do sebe zapadne a dostává to smysl.
Těší mě, že je moje profese dynamická a že mě neustále posouvá dál.
Těší mě, že mám kolem sebe báječné kolegy a kolegyně.
Těší mě, že mám práci, která mě baví a naplňuje.
Těší mě, že mohu být pro někoho přínosem a inspiraci.
Becky (Petra) Červienková, autorka antistresové omalovánky v Pedagogickém diáři na školní rok 2023/24
Becky můžeš sledovat na IG: @druziny_jinak

Najviac ma teší priama odozva detí. Ich úprimnosť, emócie a výsledky, ktoré viem priamo pozorovať. Tiež to, že nie je jednotvárna, ale každý deň je pestrý a prinesie niečo nové. (Marianna Rojíková, autorka antistresové omalovánky v Pedagogickém diáři na školní rok 2023/24)
Na mé profesi mě těší do jisté míry svoboda a prostor pro kreativitu. Baví mě, že hodiny můžou vypadat tak, jak si je sama naplánuji. Baví mě srovnání s ostatními kolegy, dovídat se nové informace na školeních a odměnou za moji práci mi je, když po nějaké době ucítím, že to nejsem jen já, kdo dává, ale že i já dostávám zpětnou vazbu, poučení a inspiraci od svých studentů.
Tereza Klčová, autorka antistresové omalovánky v Pedagogickém diáři na školní rok 2023/24

Užitečnost a smysluplnost. Mám pocit, že to co dělám, má prostě význam. Také kontakt s mladými lidmi udržuje člověka v jakési formě. Má tak pravidelnou touhu se učit něco nového a přizpůsobovat se jiné generaci.
Radka Hanusová, autorka antistresové omalovánky v Pedagogickém diáři na školní rok 2023/24
Radku můžeš sledovat na jejím webu: www.radadetem.cz

Baví mě mít okolo sebe ve třídě barvy, vlastní plakátky a materiály. Vždy jsem vše tvořila tužkou a pastelkou na papír, ale od té doby, co mám tablet je pro mě relax i kreslení na něm. Díky tabletu tak můžu své materiály nabízet i ostatním učitelům na Učitelnici. Ráda tvořím materiály k určitým tématům – např. svátky, výročí a k naší novodobé historii. Miluju knížky, často a hodně je při výuce používám a snažím se radost ze čtení předávat i dětem. Miluju, když si můžu ke knížce přičuchnout, pokochat se ilustracemi. Miluju, když slyším papír šustit. Proto asi nikdy nebudu fandou elektronických diářů. Naopak. Pedaogický diář je pro mě velká láska. Mám ho již třetí školní rok a je mým každodenním společníkem. (Dokonce si ho beru s sebou i na dovolenou, co kdyby mě napadlo něco strašně důležitého a já si to do něj potřebovala zapsat!). Líbí se mi na něm přehledné členění, doplnění významných dnů, svátků a školení. Citáty od inspirativních kolegů a kolegyň jsou pro mě jako kdybych otevírala okénka v adventním kalendáři. Pokaždé se moc těším, co mě zahřeje nebo povzbudí. Například loňský citát od Dana Pražáka ve mně rezonoval celý školní rok…“Možná budeš někdy tenhle diář otevírat s únavou a pocitem, že jsi ta nejhorší učitelka pod sluncem. Že se ti nedaří a že je všechno špatně. Hele, děje se to nám všem. Děje se to i všem ostatním, jejichž inspirativní citáty Tě tímhle diářem provází. A tak Ti chci jenom říct, že to je v pohodě. Jako učitelé se snažíme být laskaví. Nezapomeň na to ani u sebe.“ Nádherný design od Papelote a gumička na psací nezbytnosti už jsou jen třešničkou na dortu. Letos jsem se odvážila přihlásit do Vaší soutěže a je mi teď velkou ctí, že můžu být součástí Pedagogického diáře♥. Moje radost je nakonec dvojitá, protože v diáři bude nejen můj obrázek, ale i mojí dcery Aničky, která si moc přála se do Vaší soutěže také zapojit.
Martina Danišková, autorka antistresové omalovánky v Pedagogickém diáři na školní rok 2023/24
Martinu můžeš sledovat na IG: @syroovka

 

Antistresové omalovánky jsou již tradiční součást našeho učitelského zápisníku, Pedagogického diáře ve verzi Profík. Každoročně probíhá hra o autorství antistresové omalovánky a hru o Pedagogický diář. Učitelé, které rádi tvoří, kreslí své obrázky a přihlašují je do hry. Uživatelé Pedagogického diáře pak v daný čas hlasují o oblíbené motivy. 12 nejoblíbenějších motivů otiskneme v dalším vydání Pedagogického diáře a jejich autory odměníme jeho výtiskem.

Více o letošní hře o autorství antistresové omalovánky v Pedagogickém diáři se dozvíš zde.
Pokud Ti náhodou antistresové omalovánky nestačí, můžeš si pořídit doplněk růstová sada, ve které najdeš 13 ks antistresových omalovánek.