Hurá! Pedagogický diář 2024/25 je na světě! Termín pro křest stále hledáme, ale objednávky již odesíláme v rámci několika dní 😊 Letos vychází i ve slovenštině – červenec 2024.

Desatero nevyžádaných rad pro práci s reflektivními kartami.

 

Reflektivní karty již neodmyslitelně patří k Pedagogickému diáři. Díky skvělé spolupráci s organizací JOB-spolek pro inovace se každý rok můžeš těšit z nové sady reflektivních karet, pokud s Pedagogickým diářem teprve začínáš,  určitě si můžeš karty z minulých ročníků doobjednat zvlášť. Jak karty používat se dočteš v našem předchozím článku - Jak na reflexi s reflektivními kartami, dnes Ti přinášíme 10 nevyžádaných ale dobrých rad k tomu, jak s kartami pracovat více :-)


Reflexe nenásleduje po učení, ale je jeho nedílnou součástí!

1. Neptej se žáků/studentů na nic, na co doopravdy nechceš slyšet upřímnou odpověď.

2. Když upřímnou odpověď uslyšíš, nic nevysvětluj, neobhajuj – naslouchej!

3. Když nevíš, co říct, nic neříkej

4. Když nevíš, co říct, a „musíš“ něco říct, doptávej se, abyste všichni (Ty i žáci/studenti) lépe porozuměli tomu, co bylo řečeno. A/nebo sdílej svůj pohled na situaci či vlastní emoce jako jednu z dalších možností, jak lze danou situaci vidět.

5. V rámci reflexe nezůstávej s žáky/studenty v minulosti, jde o příležitost dívat se do budoucna.

6. Poděl se s žáky/studenty o vlastní reflexi, modeluj, jak reflexe může vypadat.

7. Nespěchej – vyhraď na reflexi dostatek času.

8. Netlač na pilu – reflexe je proces, kterému se učíme celý život.

9. Když máš pocit, že se reflexe nedaří, nevzdávej se. Hledejte společně odpověď na to, co je smyslem reflexe, proč je užitečné reflektovat, a zkuste najít jiné, tvořivé způsoby, jak reflexi realizovat.

10. S výstupy reflexe nadále pracuj, přemýšlej o nich. Mohou pro Tebe být nápovědou, jak můžeš proměňovat svou práci, aby měla ještě lepší dopad na vzdělávací výsledky Tvých žáků/studentů. 
Další tipy a návody na používání reflexe v hodině můžeš najít přímo na webu organizace JOB - spolek pro inovace

Přijde Ti náš článek užitečný? Sdílej ho se svými kolegy.