Hurá! Pedagogický diář 2024/25 je na světě! Termín pro křest stále hledáme, ale objednávky již odesíláme v rámci několika dní 😊 Letos vychází i ve slovenštině – červenec 2024.

Jak na reflexi s reflektivními kartami?

(Sebe)reflexe je prostředkem i cílem učení. Můžeš k ní přistupovat třeba s pomocí reflektivních karet. Reflektivní karty již neodmyslitelně patří k Pedagogickému diáři. Díky skvělé spolupráci s organizací JOB-spolek pro inovace se každý rok můžeš těšit z nové sady reflektivních karet, pokud s Pedagogickým diářem teprve začínáš,  určitě si můžeš karty z minulých ročníků doobjednat zvlášť.

Jak se můžeš ohlédnout za společným učením s žáky, studenty i kolegy?

Rozstříhej karty, vyber ty správné, ptej se a naslouchej... Co slyšíš? A co s tím uděláš dál?  

Reflektivní karty můžeš používat po každé hodině, po učebním bloku / epoše / projektu, po výletě / společné akci / společném zážitku, ale i na konci školního roku.
Variací, jak s reflektivními kartami můžeš pracovat je spoustu. Vždy záleží na tom, KAM reflexí směřuješ, CO jejím zařazením chceš získat a KOLIK prostoru pro reflexi vyhradíš.

Jakou reflexi zaseju, takovou sebereflexi sklidím!

Začít
můžeš tak, že si karty před hodinou připravíš (tím budeš vědět, jaké otázky přijdou), později můžeš reflexi nechávat přirozenější flow - můžete si například vyhradit krabičku, ve které reflektivní karty budou uloženy a na konci hodiny z ní vylosujete jednu otázku, na kterou všichni odpoví.

Chceš-li ještě další tipy, jak s reflexí pracovat, podívej se na náš článek Desatero nevyžádaných rad pro práci s reflektivními kartami. A pokud se s reflexí v hodině chceš naučit pracovat více, podívej se na web organizace JOB – spolek pro inovace, kde najdeš spoustu tipů, ale i kurzy, na kterých se to naučíš pořádně a prakticky.

Přijde Ti náš článek užitečný? Sdílej ho se svými kolegy.