K Pedagogickému diáři 2024/25 či jeho náplním (v české i slovenské verzi) získáváš automaticky roční členství v klubu inovativního učitele (+36hodin/rok kontinuálního rozvoje pedagogických kompetencí)

Tipy k úspěšnému budování nových návyků v průběhu školního roku

Posilovat své růstové nastavení, udržovat motivaci, kontinuitu i chuť do nového můžeš zvládnout jen Ty. My Ti ale můžeme dodávat inspiraci, podporu a kolektivního ducha, což pravidelně děláme 😊 Dneska Ti přinášíme několik osvědčených tipů, které pomáhají se zaváděním, a hlavně udržováním nových návyků.

1. Stanov si jasný cíl. Čeho chceš nově dosáhnout?
Stanov si konkrétní a dosažitelný cíl, který chceš změnou návyků dosáhnout. Snaž se o co nejdetailnější konkretizaci a pojmenuj svůj cíl i měřitelně, aby mohlo být možné sledování pokroku.

→ Pokud je pro Tebe stanovování měřitelných cílů oříšek, prakticky se to můžeš naučit v našem Tréninku řízení času a organizace práce.

2. Zbav se něčeho. Jedno nové, za jedno staré.
Vyber jeden starý návyk, třeba ve způsobu trávení času, kterého se budeš zbavovat. Aby zavádění nových návyků bylo skutečně udržitelné, je potřeba myslet i na vypouštění starých a nefunkčních. Vyměň jeden starý návyk za jeden nový. Až budeš mít jeden nový návyk bezpečně osvojený, přibírej další.


3. Vytvoř si akční plán – jak to uděláš?
Vytvoř si strukturovaný plán, jak budeš nový návyky budovat, udržovat si motivaci i sledovat svůj pokrok. Rozděl si cíle na menší, snadno dosažitelné kroky a vytvoř si harmonogram, který Ti pomůže udržet se na správné cestě. Vyhraď si pro svůj nový návyk, jeho zavádění i reflektování procesu určitý prostor ve svém denním či týdenním plánu.

→ Pomoci Ti k tomu může i měsíční plánovací kalendář, který má letos nově na své druhé straně speciální prostor ke sledování měsíčních cílů i jejich dílčích kroků.

4. Sdílej svůj záměr a najdi si podporu ve svém okolí.
Sdílej své záměry i pokroky s ostatními. Možná má ve Tvém okolí někdo podobný záměr a můžete se vzájemně podporovat i motivovat. Navíc, když o svém procesu mluvíš, nepřímo reflektuješ svou cestu, ale také motivuješ ostatní ke zkoušení něčeho nového.

→ Pokud chceš sdílení i v online podobě, podporu můžeš najít v naší FB skupině Učitel v pohodě (i v nepohodě) a v klubu inovativního učitele.

5. Každý den jeden malý krůček
Nemusíš se hned vrhnout na velké změny. Začni malými krůčky a postupně buduj své nové návyky. Pomůže Ti k tomu, když hned na začátku dobře rozporcuješ slona. Díky tomu si vytvoříš seznam malých úkolů, které můžeš plnit každý den. 
Nezapomínej se k seznamu úkolů vracet a vyhodnocovat, jak se Ti to daří.
→ Chceš si prakticky osvojit další metody time managementu pro učitele? Přidej se do kurzu Trénink na řízení času. 

6. Sleduj proces i svůj pokrok
Pravidelně zaznamenávej svůj pokrok a úspěchy. Můžeš si vést deník nebo si vytvořit seznam, ve kterém budeš sledovat, jak se na své cestě posouváš dál.

→ Pokud nevíš, jak na to, můžou Ti k tomu pomoci reflektivní otázky, které najdeš ve svém Pedagogickém diáři, pokud je ve svém diáři nemáš, můžeš si je pořídit nebo vyrobit.

7. Oslavuj své úspěchy
Nenech se unášet pouze touhou po dosažení cíle, tedy představou o podobě finálního stavu. Průběžně sleduj, jaké dílčí cíle se Ti už daří naplňovat, oceňuj se za to a oslavuj své úspěchy. Najdi si způsob oceňování své odvedené práce, který na Tebe platí a pomůže Ti na nové cestě vytrvat.


8. Vydrž! Posiluj svou trpělivost.
Budování nových návyků vyžaduje čas a trpělivost. Nečekej okamžité výsledky. Věnuj procesu zavádění změny dostatek času a nebuď na sebe příliš přísný/á. Dopřej si dostatek sebepéče o své fyzické i duševní zdraví a nedovol, aby Tvou snahu narušovali vnitřní sabotéři! 
Nezalekni se prvních překážek a v pohodě je postupně překonávej, když se Ti nepodaří jednou, podaří se Ti to určitě příště.

9. Věř si!
Věř, že se Ti to tentokrát podaří. Svého cíle můžeš dosáhnout! Udržuj si pozitivní myšlení, energii se kterou do nového vstupuješ a vyhýbej se své vlastní sabotáži.



Zůstaň otevřený/á změně a flexibilně přistupuj ke všemu, co Ti zavádění nového návyku přináší. Možná zjistíš, že se s tím nutně pojí něco dalšího, možná ale také přijdeš na to, že původní plán změny potřebuješ upravit, a ještě si ho více přizpůsobit, udělej to. Budování nových návyků může být náročné, ale s pevnou vůlí, individuálním plánem a správným přístupem je to možné. Učitelé, kteří investují čas a úsilí do svého profesního rozvoje, mohou dosáhnout všeho, co si pro sebe a své žáky/studenty přejí. Hodně zdaru!