Hurá! Pedagogický diář 2024/25 je na světě! Objednávky již odesíláme v rámci několika dní 😊 Letos v červenci vychází i ve slovenštině – svou předobjednávku můžeš očekávat v srpnu.

Jak se vypořádat se stresem ve školním roce?

Školní rok přináší mnoho výzev, které mohou způsobit stres jak u studentů, tak u učitelů. Někdy je náročné zvládnout všechny povinnosti a zůstat při tom klidný a soustředěný. Přinášíme Ti však několik užitečných tipů, které Ti pomohou zvládnout stres během školního roku levou zadní.

1. ORGANIZUJ SVŮJ ČAS A PLÁNUJ
Dobrá organizace času je základem pro zvládání stresu. Používej plánovací kalendář nebo aplikaci, kde si zapíšeš všechny důležité termíny, úkoly a aktivity. Rozděl si práci na menší, zvládnutelné úseky a pravidelně reviduj svůj plán, tak se vyhneš nemilým překvapením.

V tréninku na řízení času a organizaci páce si můžeš prakticky osvojit time management pro učitele, letos si ho můžeš pořídit včetně Pedagogického diáře, hradit lze z OP JAK.

2. STANOVUJ SI PRAVIDELNĚ PRIORIT
Ne všechny úkoly jsou stejně důležité. Nauč se rozlišovat mezi tím, co je urgentní a co je důležité. Zaměř se nejprve na úkoly s nejvyšší prioritou a nenech se rozptylovat méně důležitými činnostmi. 


3. PŘESTÁVKY JSOU I PRO TEBE
Přestávky jsou i pro Tebe! Je opravdu důležité umět si najít čas na pravidelný odpočinek, byť kraťoučký. Během nich se zkus protáhnout, dojít si na záchod či si dopřej nějakou krátkou relaxační techniku.


4. NEZAPOMÍNEJ SE HÝBAT
Pohyb je skvělým prostředkem pro uvolnění stresu. Pravidelná fyzická aktivita, jako je běh, jóga, tanec nebo jakýkoliv jiný sport, pomáhá uvolňovat endorfiny, které zlepšují náladu a snižují stres. Nezapomínej na to!

5. DOBŘE JEZ A HODNĚ SPI
Vyvážená strava bohatá na vitamíny a minerály podporuje fyzické i psychické zdraví. Snaž se jíst pravidelně a vyhni se nadměrnému množství kofeinu a cukru. Důležitý je také dostatek kvalitního spánku, který je nezbytný pro regeneraci těla a mozku. Hned dnes se vydej do postele alespoň o hodinu dříve!


6. OVLÁDNI TECHNIKY PRO ZVLÁDÁNÍ STRESU
Nauč se různé techniky pro zvládání stresu, jako jsou dechová cvičení, meditace nebo progresivní svalová relaxace. Tyto techniky Ti mohou pomoci rychle se uklidnit a zlepšit Tvou schopnost zvládat náročné situace.


7. NEBUĎ NA TO SÁM ANI SAMA
Neboj se požádat o pomoc a podporu své blízké. Sdílení svých pocitů a obav s někým, komu důvěřujete, může být velmi ulevující. Společné aktivity s rodinou a přáteli Ti také mohou pomoci odvrátit myšlenky od stresujících situací. Užitečné je sdílet své pocity i s profesní komunitou, najdi si takovou, která Ti vyhovuje. Můžeš se třeba zapojit i do našeho klubu inovativního učitele.

8. VYHNI SE PROKRASTINACI
Prokrastinace může výrazně zvýšit hladinu stresu. Snaž se úkoly neodkládat a začít na nich pracovat co nejdříve. Vyzkoušej třeba metodu Pomodoro (práce v 25minutových intervalech s krátkými přestávkami), která Ti pomůže zvýšit svou produktivitu. Pokud čas od času zkoušíš různé time managementové metody, ale u žádné dlouho nevydržíš, zjisti, jaký typ plánovací osobnosti si a nech si poradit, jaké metody jsou udržitelné právě pro Tebe.


9. PEČUJ O SEBE
Nezapomínej na péči o sebe. Najdi si čas na aktivity, které Tě baví a naplňují. Ať už je to čtení, malování, zahradničení nebo jiný koníček, věnuj se tomu, co Ti přináší radost a relaxaci.


10. ROZVÍJEJ SE A DÁL SE VZDĚLÁVEJ
Investuj do svého profesního rozvoje a vzdělávání. Učení se nových věcí a rozvoj dovedností může zvýšit Tvou sebedůvěru a snížit pocit stresu. Vyraz na nový kurz, seminář či workshop, přehled zajímavých vzdělávacích nabídek, které se pro Tebe chystají na školní rok 2024/25 najdeš i ve svém Pedagogickém diáři.


Zvládání stresu během školního roku vyžaduje kombinaci dobré organizace, zdravého životního stylu a technik pro zvládání stresu. Nezapomínej však, že je důležité být k sobě laskavý a věnovat si čas na odpočinek a relaxaci. Použitím těchto strategií můžeš lépe zvládat náročné situace a užívat si svůj profesní i osobní život s menším stresem a větší radostí.